Czy opłaca się remontować silnik - foto

Czy opłaca się remontować silnik?

Nieodpowiednie serwisowanie, nieprawidłowa eksploatacja samochodu, czy duży przebieg zwiększają ryzyko awarii silnika. Nie zawsze wymaga to wymiany jednostki napędowej, w niektórych przypadkach wystarczy ją wyremontować. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest opłacalne!

Zapalona kontrolka silnika – co zrobić?

Usterka silnika może przydarzyć się w dowolnym momencie eksploatacji pojazdu, zazwyczaj pojawia się wtedy czerwona lub pomarańczowa kontrolka na desce rozdzielczej. Po zapaleniu samochodu może ona zniknąć, migać lub świecić. Warto podkreślić, że nie zawsze wskazuje to na poważną awarię silnika. W takiej sytuacji warto wybrać się do diagnosty samochodowego, który podłączy specjalny tester do komputera podkładowego auta.

Remont silników Cummins zazwyczaj przeprowadza się w pojazdach, mających bardzo duży przebieg. Zużyte podzespoły wpływa nie tylko na jakość pracy jednostki napędowej, lecz także na bezpieczeństwo jazdy. Niekiedy należy wymienić cały silnik, warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. W ten sposób zyskujemy pewność, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie.

Dlaczego remont silnika warto poprzedzić diagnostyką komputerową?

W nowoczesnym samochodzie komputer wewnętrzny steruje silnikiem i podzespołami. Jeśli wychwyci jakieś nieprawidłowości, zapisuje kody błędów w pamięci. Można je później łatwo odczytać i zinterpretować za pomocą komputera diagnostycznego. Specjalista ustali, czy wszystkie parametry mieszczą się w granicach normy. Ponadto fachowiec sprawdzi poziom płynów eksploatacyjnych, a także określi przyczyny i miejsce występowania usterek. W ten sposób mechanik może od razu rozwiązać problem, zamiast szukać po omacku. Diagnostyka komputerowa przyspiesza serwisowanie auta, jednocześnie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Test diagnostyczny zazwyczaj wykonuje się w ciągu godziny, jeśli jednak wskazana jest naprawa silnika, na odbiór samochodu trzeba poczekać dłużej. W zależności od sytuacji mechanik może wymienić zużyte lub nieprawidłowo działające podzespoły albo naprawić poszczególne elementy.

Kiedy należy wykonać remont silnika?

Przyjmuje się, że w starszych samochodach należy wyremontować silnik po osiągnięciu 350-400 tys. km przebiegu, aby uniknąć kosztownych awarii. Przypominamy, że nowoczesne jednostki napędowe wyróżniają się dużą mocą i elastycznością, niestety, czasami odbywa się to kosztem obniżonej trwałości. Warto więc rozważyć remont po przejechaniu 200 tys km. Należy podkreślić, że wybór złego oleju silnikowego, zbyt niski poziom, czy nieregularna wymiana, przyczyniają się do awarii. Regularny serwis samochodu wpływa na sprawność techniczną pojazdu i bezpieczeństwo jazdy, dlatego wybierzmy się do profesjonalnego warsztatu.

Zakup nowego silnika w starszym aucie często przewyższa wartość pojazdu. Ponadto nie mamy pewności, czy wymieniona jednostka napędowa nie będzie potrzebowała wkrótce naprawy. Zastanawiasz się, ile kosztuje remont silnika? Cena usługi uzależniona jest od konkretnego modelu auta i jednostki, części samochodowych i stopnia zużycia, stawki roboczogodzinowej i zakresu prac. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapytaj mechanika o szacunkowy koszt naprawy.

Jak zaoszczędzić na remoncie silnika?

Jeśli podana kwota poważnie nadwyrężyłaby Twój budżet, istnieje kilka sposobów, żeby ją obniżyć. Możesz kupić tańsze zamienniki, z drugiej strony, istnieje ryzyko, że będą znacznie odbiegały jakością od oryginalnych części. Warto więc porozmawiać z mechanikiem, czy można zregenerować dane elementy. W ten sposób poniesiemy mniejsze koszty, dodatkowo zyskujemy pewność, że zregenerowane części posłużą nam wiele lat.

Zanim podejmiemy decyzję o remoncie silnika, zwróćmy uwagę na jego przebieg. Zastanówmy się, czy wcześniej mieliśmy z nim jakieś problemy. Na koniec sprawdźmy, ile kosztują używane silniki o takiej samej mocy i pojemności, ale mniejszym przebiegu.

Przewiń do góry