Jaką rolę pełnią w aucie wtryskiwacze

Jaką rolę pełnią w aucie wtryskiwacze?

Układ wtryskowy to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Odpowiada on za właściwe dostarczenie paliwa do jednostki napędowej. W jego skład wchodzą m.in. wtryskiwacze? Jaką funkcję pełnią w aucie? Jak działają i jak rozpoznać ich awarię?

Wtryskiwacze w aucie – za co odpowiadają?

Wtryskiwacze uznaje się za jeden z tych elementów silnika, które psują się najczęściej. Nic więc dziwnego, że właściciele samochodów szukają sposobów, by zapobiec kłopotliwym awariom. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zakup trwałych podzespołów uznanej na rynku marki. Decydując się na wtryskiwacz Cummins, zyskujesz gwarancję jakości i niezawodności.

Niestety, nawet najlepiej wykonane elementy silnika podlegają zużyciu. Pracują bowiem w trudnych warunkach i są narażone na duże obciążenia. Niezależnie od swojej podatności na uszkodzenia wszystkie podzespoły mają swoją rolę do odegrania. Po co samochodom wtryskiwacze? Jak działają? Czy ich awariom można zapobiec?

Wtryskiwacze zalicza się do elementów układu paliwowego. Dostarczają paliwo do komory spalania, a tym samym odpowiadają za stabilną i równomierną pracę jednostki napędowej w samochodach wyposażonych w wysokoprężny silnik Diesla o samoczynnym zapłonie.

Jak działają wtryskiwacze w samochodzie?

Sygnałem do uruchomienia wtryskiwacza jest impuls elektryczny wygenerowany przez sterownik jednostki napędowej. Padające na cewkę napięcie i panujące wówczas zmienne ciśnienie otwiera i zamyka iglicę. W momencie uniesienia iglicy następuje wtrysk zadanej dawki paliwa. Natomiast w momencie zaniku napięcia iglica się zamyka.

Parametry wtryskiwaczy oraz właściwości dawki paliwa ustala producent podzespołów. Dlatego ich adaptacja powinna odbywać się w zgodzie z wytycznymi. To gwarancja ich trwałości, żywotności i wydajnej pracy.

Najczęstsze usterki wtryskiwaczy i ich symptomy

 

Wtryskiwacze to elementy, zbudowane z kilku podzespołów, m.in. wspomnianej już iglicy. Podlegają one zarówno naturalnemu zużyciu, jak i awariom. Głównymi sprawcami problemów ze wtryskiwaczami są m.in. uszczelniacze. Pod wpływem długotrwałego eksploatowania guma może parcieć, co powoduje nieszczelność w układzie.

Problemy sprawia również iglica – zużywa się, a jej stożek może ulec zatarciu. Powodem jej uszkodzenia może być także tankowanie złej jakości paliwa. Natomiast końcówka rozpylacza lubi zapychać się olejem napędowym. Podczas jazdy wyrabia się również gniazdo wtryskiwacza, co przyczynia się do powstawania nieszczelności. Choć powyższe usterki wydają się błahostkami, mogą zaważyć na pracy wtryskiwaczy. Dlatego nie warto bagatelizować sygnałów świadczących, że coś jest nie tak.

Awarię wtryskiwaczy można rozpoznać po charakterystycznych objawach, takich jak:

  • utrata mocy,

  • gorsze osiągi,

  • trudności w uruchomieniu samochodu,

  • częste i niespodziewane gaśnięcie jednostki, zwłaszcza na biegu jałowym,

  • duże zadymienie (większa emisja spalin),

  • szarpanie silnika,

  • uciążliwe hałasy docierające spod maski,

  • falowanie obrotów,

  • większe zużycie oleju napędowego.

Niesprawne wtryskiwacze nie są w stanie poprawnie dozować paliwa, co negatywnie przekłada się na pracę całego silnika. Po rozpoznaniu pierwszych symptomów ich uszkodzenia warto natychmiast udać się do mechanika, aby ocenił skalę problemu. Wymiana podzespołów na nowe to kosztowne przedsięwzięcie. Jeśli się na nie zdecydujesz, sięgnij po sprawdzone elementy, takiej jak wtryskiwacz Cummins. To wysokiej jakości produkt, który cechuje się długą żywotnością i niezawodnością.

Przewiń do góry