Choć turbosprężarki nie należą do urządzeń specjalnie skomplikowanych i zaawansowanych pod względem budowy, mogą być one narażone na kilka mniejszych bądź większych awarii. Co ważne, do wielu z nich dochodzi z powodu złych nawyków samych kierowców.
Nie bez znaczenia jest także typ sprężarki. Jak można się domyślić, modele wysokiej jakości, wykonane przez cenionych producentów, przeważnie wyróżniają się mniejszą awaryjnością. Z kolei urządzenia tańsze, przygotowane z gorszych materiałów, mogą sprawiać wiele problemów. Nawet wówczas, gdy samochód nie jest użytkowany bardzo często.
Turbosprężarka Cummins należy do tej pierwszej grupy. Jest to bowiem sprzęt spełniający szereg ważnych kryteriów użytkowych. Związane jest to przede wszystkim z wysoką solidnością najważniejszych części, jak również z jakością użytych materiałów.
Co w turbosprężarce psuje się najczęściej?
Jednak nawet najlepsze urządzenia mogą w końcu ulec awarii. Gdy do nich dojdzie, bardzo ważne jest szybkie przystąpienie do działania. Chodzi o to, aby nie powiększyły się one na tyle, by mogły stanowić zagrożenie dla pozostałych układów i dla bezpieczeństwa jazdy.
Jeszcze raz warto podkreślić, że do wielu usterek dochodzi z winy samych kierowców. Polega ona między innymi na złych nawykach podczas jazdy, jak również na bagatelizowaniu konieczności serwisowania i regularnych przeglądów. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn niższej sprawności lub zepsucia turbosprężarki należy wymienić:
nieodpowiednie smarowanie, które prowadzi do znacznie szybszego zużycia urządzenia – problem ten może być związany między innymi ze źle dobranym olejem, a także jego degradacją. Do tego dochodzi również usterka uszczelnienia, przez którą blokowany jest przepływ oleju,
zatarte łożyska wirnika – jest to typowa awaria wywoływana przez nieuważnych kierowców, którzy zaraz po uruchomieniu samochodu starają się przejść na wysokie obroty. W tym czasie olej jeszcze nie pokryje łożysk, co w końcu doprowadzi do ich zatarcia. Spore znaczenie ma tu też jakość ich wykonania. Turbosprężarka Cummins świetnie znosi spore obciążenia, jednak nawet ona może w końcu zostać uszkodzona, jeśli samochód będzie eksploatowany w nieodpowiedni sposób,
uszkodzenie części przez brak oleju – w przypadku nieszczelności, awarii elektroniki lub zużycia wtryskiwaczy olej nie dochodzi do takich elementów jak wałek wirnika, łożyska, wirnik oraz łopatki. Efekt? Ulegają one zatarciu, a w konsekwencji także zniszczeniu. Warto podkreślić, że problemem okazać się może też słabej jakości olej lub znajdujące się w mieszance drobinki metalu. Z tego powodu do konserwacji tego urządzenia trzeba podchodzić z głową.
Co zrobić w sytuacji, gdy turbosprężarka Cummins ulegnie uszkodzeniu? Dostępne są dwa rozwiązania. Pierwsze dotyczy zakupu nowego urządzenia i wymiany, natomiast drugie polega na regeneracji turbosprężarki. Pozwala ona na przywrócenie jej sprawności, a także przedłużenie żywotności. Oczywiście nie oznacza to, że będzie ona działała przez wiele lat, ale na pewno odsunie w czasie wydatek związany z montażem nowego elementu.
Zarówno zakup turbosprężarki, jak i jej naprawę należy wykonywać w sprawdzonym miejscu. Powinni zająć się tym cenieni specjaliści, który nie tylko znają się na swojej pracy, ale też dysponują niezbędnym sprzętem, który pozwala na szybkie oraz sprawne przeprowadzenie wszystkich czynności. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że od samych kierowców często zależy to, jak długo turbosprężarka będzie działała z pełną sprawnością.