Jeszcze do niedawna komputer pokładowy kojarzył nam się z samochodami z najwyższej półki, na które trudno było sobie pozwolić. Dziś produkowane są samochody, które bez względu na swój przedział cenowy, takie komputery po prostu posiadają w podstawowym wyposażeniu.
Sam komputer składa się z dziesiątek modułów pomiarowych, jak również i czujników, dzięki którym można w pełni nadzorować i kontrolować wszelkie parametry silnika, a więc temperaturę, ciśnienie oleju, zużycie energii czy paliwa. Taki komputer pokładowy wskaże również prędkość, przedstawi sprawność obwodów elektrycznych, a także i wszelkich bezpieczników.
W samochodach z najwyższej półki, ilość widocznych parametrów jest jeszcze większa, a więc można sprawdzić na komputerze między innymi wartości czujnika temperatury powietrza zasysanego, można dowiedzieć się, jaka jest temperatura cieczy chłodzącej silnika, jak również i ciśnienia powietrza.
Posiadając auto z komputerem pokładowym, a do tego na przykład niezawodny, jeden z najlepszych silnik Cummins, w razie wystąpienia problemu wyświetli się na przykład informacja – sterownik silnika Cummins uszkodzony. W ten sposób właściciel pojazdu od razu otrzymuje informację, co dzieje się z autem i w jakim miejscu należy szukać problemu.
Cummins – jakość na najwyższym poziomie
Cummins jest to koncern zajmujący się tworzeniem, jak również i produkcją silników wysokosprężynowych, jak również i innych układów napędowych. Siedziba firmy znajduje się w USA, w stanie Indiana. Jest to jeden z największych na świecie niezależnych producentów silników spalinowych, których moc sięga od 37 do 3132 kW, a sama pojemność od 2,8, aż do 95 litrów.
W produkowanych modelach, każdy element ma znaczenie i odgrywa kluczową rolę, aby całość mogła pracować odpowiednio i na najwyższym poziomie, spełniając oczekiwania właścicieli pojazdów. Duże znaczenie odgrywa sterownik silnika Cummins, który jak sama nazwa wskazuje steruje pracą całego mechanizmu, będącego sercem każdego pojazdu. Jeśli dojdzie do awarii sterownika, komputer pokładowy będzie w stanie taką awarię bez problemu wychwycić.
Zalety komputera pokładowego w aucie
Nie ma wątpliwości, iż komputer pokładowy odgrywa niezwykle ważną rolę w pojeździe i jego obecność ma duże znaczenie dla samego pojazdu, jak również i osób, które nim się poruszają. To, co jest kluczowe, to przede wszystkim mała awaryjność.
Komputer pokładowy rzadko kiedy się psuje, a jeśli pojawia się jakakolwiek awaria, dotyczy ona zazwyczaj określonego czujnika czy bezpiecznika, który po prostu wymaga wymiany i o tym informuje wyświetlacz, który znajduje się wewnątrz pojazdu.
Co jeszcze? Na pewno dużą zaletą jest modułowość komputera. Nie ma żadnego problemu, by w razie potrzeby, móc zsynchronizować go ze sprzętem zewnętrznym, a więc na przykład z takimi urządzeniami, jak kasownik, tachograf czy na przykład system informacyjny dla pasażerów.
Ponadto, podpinając do komputera pokładowego urządzenie monitorujące GPS, można jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalność sprzętu.
Rola sterownika silnika Cummins
Bez wątpienia sterownik silnika jest jedną z najważniejszych jego części, odpowiadając między innymi za poprawną pracę jednostki napędowej. W wyniku jednak wysokich temperatur w komorze silnika, obecności kurzu i pyłu, wibracji czy zmiennych warunków atmosferycznych, może ulec awarii.
Poprzez komputer pokładowy dochodzi do przekazania informacji, iż problemem jest sterownik silnika Cummins i wówczas niezbędne jest oddanie samochodu do warsztatu samochodowego.