Czy pompę paliwa da się naprawić - foto

Czy pompę paliwa da się naprawić?

Awaria pompy paliwa występuje rzadko, a żywotność podzespołu szacuje się na 250-300 tys. km przebiegu. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia części, pojawia się problem z rozruchem i szarpaniem samochodu podczas przyspieszania. Możemy również zaobserwować spadek mocy silnika. Sprawdź, jak postąpić w przypadku awarii pompy paliwowej!

Jakie są objawy awarii pompy paliwa?

Masz problem z uruchomieniem silnika, a może auto niespodziewanie szarpie lub przygasa podczas jazdy? Wspomniane objawy mogą wskazywać na awarię pompy paliwa, dlatego warto pojechać do dobrego mechanika. Doświadczony fachowiec rozpozna też awarię po głośnych dźwiękach, dobiegających spod maski. Specjalista oceni, czy możliwa jest naprawa pompy paliwa Cummins, czy należy ją wymienić.

Jeśli mamy do czynienia z pompą elektryczną, warto od razu wybrać się do serwisu, zamiast samodzielnie zająć się jej regeneracją. W przeciwnym razie tylko zmarnujemy czas na jej uruchomienie.

Czy można samodzielnie naprawić pompę paliwa?

Zastanawiasz się, jak naprawić mechaniczną pompę paliwa? Zanim ją wyciągniesz, odłącz przewody paliwowe. Pamiętaj, żeby odpowiednio je zabezpieczyć. Nie musisz się wtedy martwić, że paliwo wycieknie ze zbiornika. Umieść koniec przewodu tak wysoko, jak to tylko możliwe. Upewnij się, że nie spadnie podczas jazdy. Możesz dorobić membranę zapasową z grubej folii polietylenowej, a następnie włożyć ją i ścisnąć między warstwami starej części. Zachowaj jednak ostrożność podczas odkręcania śrubek, ponieważ, jeśli membrana jest dobra, możesz ją niechcący przedziurawić.

Odkręć blaszkę mocującą zawory, zwróć przy tym uwagę, jak były ustawione. Nie będziesz miał później problemu z zamontowaniem nowe elementy tak, żeby zapewnić przepływ. Zazwyczaj psują się w nich sprężynki, ale nie można rozebrać zaworów. Nie da się ich naprawić, dlatego warto wozić ze sobą części zapasowe. Zanim jednak to zrobisz, czy zawory nie są zabrudzone. Czasami wystarczy tylko je wyczyścić i przedmuchać, nie trzeba ich od razu wymieniać.

Jak postąpić w przypadku awarii pompy paliwa?

Jeśli mamy do czynienia z elektryczną pompą paliwową, w pierwszej kolejności należy sprawdzić styki i bezpieczniki. Zazwyczaj awaria wynika jednak ze zbyt niskiego poziomu paliwa lub jego słabej jakości. Paliwo odpowiada bowiem za chłodzenie i smarowanie pompy, w związku z tym, jeśli jest ono zanieczyszczone, brud może zatkać filtr. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, podobnie jak częsta jazda na rezerwie. Zbyt niski poziom paliwa może doprowadzić do zatarcia pompy.

Jeśli wspomniane metody nie przyniosły zamierzonego efektu, wybierz się do najbliższego serwisu. Upewnij się, że wybrany punkt specjalizuje się w naprawie pompy paliwa Cummins. Aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego, potrzebujesz awaryjnego zbiornika paliwa. W tym przypadku dobrze sprawdzi się plastikowa butelka, którą powinieneś połączyć z gaźnikiem za pomocą przewodu paliwowego. Napełnij zaimprowizowany zbiornik paliwem, a następnie zamontuj go szybie bocznej przedniej na zewnątrz samochodu. Upewnij się, że nic z niego nie wycieka, ale na wszelki wypadek miej pod ręką gaśnicę.

Zgłoś się do dobrego warsztatu!

Mechanik najprawdopodobniej zaproponuje wymianę pompy paliwa. Na koszt wymiany wpływa to, czy mechanik ma łatwy dostęp do pompy. W niektórych przypadkach możliwa jest naprawa pompy paliwa Cummins. Warto jednak skorzystać z usług sprawdzonego serwisu, który zajmie się regeneracją części.

Aby zminimalizować ryzyko awarii, pamiętaj, żeby regularnie wymieniać filtr paliwa. Wspomniana część jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju zabrudzenia. Ponadto należy zadbać o odpowiedni poziom benzyny lub oleju napędowego. Dzięki temu wilgoć nie będzie gromadziła się w zbiorniku, co z kolei spowalnia jego korozję.

Przewiń do góry