Dlaczego nie warto używać nieoryginalnych części do silników Cummins

Dlaczego nie warto używać nieoryginalnych części do silników Cummins?

Silniki Cummins uznaje się za jedne z najbardziej solidnych konstrukcji na rynku. Producent od lat utrzymuje wysokie lokaty w rankingach niezawodności. Nic więc dziwnego, że są to chętnie wybierane rozwiązania. Jak jednak wszystkie elementy podlegają zużyciu. W efekcie regularna wymiana określonych podzespołów jest koniecznością. Dlaczego nie warto decydować się na nieoryginalne części do silników Cummins?

Silniki Cummins – dlaczego nie warto stawiać na nieoryginalne części?

Awaria silnika nie zawsze oznacza, że uległ on całkowitemu zniszczeniu. Czasem wystarczy wymienić jeden element, aby jednostka napędowa odzyskała pełnię sprawności. Rynek motoryzacyjny obfituje w części zamienne różnego typu. Nabyć można nie tylko oryginalne podzespoły, ale również elementy używane i zamienniki. Dlaczego nie warto sięgać po nieoryginalne części do silników Cummins?

  1. Niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Zamienniki oryginalnych podzespołów nęcą atrakcyjną ceną. Skuszeni potencjalnymi oszczędnościami często zapominamy, że niewygórowany koszt musi z czegoś wynikać. Niestety najczęściej tanie części zamienne wykonane są z gorszych materiałów. W efekcie ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia.

  1. Niższa jakość = pogorszone parametry. Gorsze jakościowo zamienniki zazwyczaj osiągają gorsze parametry pracy. Są mniej wydajne, co negatywnie przekłada się na efektywność całej jednostki napędowej. Częściej również ulegają awariom.

Czasem usterki bywają na tyle poważne, że konieczny jest gruntowny remont silnika, za którego niestety trzeba słono zapłacić. Tymczasem parametry oryginalnych części zamiennych do silników Cummins odpowiadają wymaganiom jednostek napędowych i dobrze znoszą pracę w wymagającym środowisku.

  1. Zamienniki oryginalnych części nie muszą spełniać wyśrubowanych norm. Determinuje to ich niższą cenę, ale też obniża bezpieczeństwo ich użytkowania. Tanie elementy bez atestów częściej ulegają poważnym awariom, co rodzi dodatkowe koszty. Nie muszą też osiągać wysokich parametrów pracy, co negatywnie wpływa na efektywność jednostki napędowej.

  1. Nieoryginalne części zamienne mogą być trudniejsze w montażu. Zamienniki nie zawsze idealnie pasują do silników Cummins, stąd też ich montaż może być trudniejszy. Zwiększa to koszty instalacji, gdyż mechanicy liczą sobie więcej za roboczogodzinę lub dłużej pracują nad wymianą. Tymczasem oryginalne części pasują idealnie.

  1. Zamienniki nie zawsze są objęte gwarancją lub okres gwarancyjny jest krótszy w porównaniu z oryginalnymi częściami do silników Cummins, w przypadku których najczęściej wynosi dwa lata.

  1. Nieoryginalne części zamienne odznaczają się krótszą żywotnością. Są bowiem wykonane z gorszych jakościowo materiałów, którym trudniej sprostać wymagającym warunkom pracy. W efekcie szybciej się zużywają, co rodzi konieczność ich wymiany.

To, na jaką opcję zdecyduje się klient, zależy nie tylko od jego preferencji, ale i wysokości dostępnego budżetu. Niemniej warto pamiętać, że zamienniki tylko z pozoru są źródłem oszczędności. Są tańsze niż oryginalne części do silników Cummins, jednak odznaczają się bowiem wyższą awaryjnością i krótszą żywotnością.

W efekcie ich wymiana to zazwyczaj tylko kwestia czasu. Rzadko bowiem zdarza się, aby niska cena szła w parze z jakością. Dlatego nie warto ryzykować bezpieczeństwem siebie i innych oraz narażać się na dodatkowe koszty. Lepiej od razu zdecydować się na oryginalne podzespoły i ich profesjonalny montaż.

Przewiń do góry