Na czym polega serwisowanie silników Cummins - foto

Na czym polega serwisowanie silników Cummins?

Silnik to serce każdego samochodu i maszyny. Codziennie jednak pracuje w wymagających warunkach. Dlatego jego części się zużywają i są narażone na awarie. Gdy silnik odmówi posłuszeństwa, nie zawsze musi to oznaczać, że nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Warto go wówczas oddać w ręce specjalistów, którzy zajmą się jego naprawą. Jak wygląda serwis silników Cummins?

Serwis silników Cummins – na czym polega?

Silniki Cummins to chętnie wybierane jednostki napędowe. Ich użytkownicy cenią je przede wszystkim za wysoką sprawność działania. Praca w wymagających warunkach sprawia jednak, że ich podzespoły podlegają zużyciu i niszczeją. Dlatego serwis silników Cummins jest koniecznością. Na czym dokładnie on polega?

W zależności od stanu technicznego jednostki napędowej serwisowanie silnika Cummins może obejmować:

  • wymianę zużytych lub niewłaściwie działających podzespołów,

  • naprawę poszczególnych elementów silnika,

  • kapitalny remont jednostki remontowej.

Serwis silnika Cummins najczęściej obejmuje też czynności zapobiegawcze, w tym m.in. regularną wymianę oleju silnikowego i filtrów. Działania profilaktyczne pozwalają zapobiec poważnym awariom i zapewniają wydajną pracę jednostki napędowej.

Serwisowanie silników Cummins najczęściej poprzedza diagnostyka komputerowa. Pozwala ona wykryć nieprawidłowości związane z różnymi układami i podzespołami. Dzięki niej mechanik nie błądzi po omacku i może od razu przystąpić do naprawy problematycznego elementu. Jej wykorzystanie przyspiesza serwis i pozwala ograniczyć jego koszty.

Zakres naprawy jest określany nie tylko na podstawie diagnostyki komputerowej, ale również weryfikacji technicznej przeprowadzonej przez specjalistę. Polega ona na porównaniu poszczególnych podzespołów i ich parametrów pracy z informacjami zawartymi w katalogu producenta. Pozwala to wychwycić wszystkie odstępstwa od zalecanych norm.

Jak wygląda serwis silników Cummins?

Żeby uporać się z problemem, konieczne może okazać się rozłożenie silnika na części pierwsze i sprawdzenie każdego podzespołu. Mechanik demontuje więc kable, kolektory czy też układ korbowo-tłokowy, a następnie dokładnie je czyści i sprawdza, które wymagają wymiany lub naprawy. W dalszej kolejności najczęściej zastępuje stare i zużyte tuleje cylindra, pierścienie czy też korowody nowymi. Następnie wymienia uszczelnienia.

Niektóre z podzespołów można poddać regeneracji, czyli procesowi przywracania ich pierwotnych właściwości. To opcja dobra dla tych osób, które chcą zaoszczędzić na serwisowaniu. Nie zawsze jest ona jednak zalecana. Zregenerowany podzespół może bowiem działać krótko, w związku z czym prędzej czy później jego wymiana i tak będzie niezbędna. Dlatego warto zaufać mechanikom, którzy podpowiedzą, czy jest sens regenerować element.

Kapitalny serwis silników Cummins to zawsze wyzwanie. Najczęściej bowiem jego celem jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego, co wiąże się z dużym nakładem pracy i czasu. Wymaga też wymiany wielu podzespołów.

Serwis silników Cummins to wymagające zadanie. Dlatego warto je powierzyć specjalistom. Przeprowadzą oni dokładną diagnostykę jednostki napędowej. Ustalą elementy działające poniżej norm i przyczyny usterki. Wymienią uszkodzone lub zużyte podzespoły, a także podpowiedzą, które części warto poddać regeneracji, aby dłużej służyły. Pamiętaj, samodzielne naprawy silnika najczęściej kończą się fiaskiem i pochłaniają dodatkowe koszty. Lepiej więc od razu zdecydować się na usługi specjalistów.

Przewiń do góry