docieranie silnika

Docieranie nowego silnika – o co w tym chodzi?

Nowy silnik Cummins wymaga specjalnego traktowania, dzięki któremu jego żywotność zostanie znacząco przedłużona. Co to oznacza w praktyce? Eksploatacja nowego silnika zdecydowanie różni się od używanych jednostek napędowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że podczas pracy nowej jednostki należy stosować odpowiednie procedury i dokładnie kontrolować parametry i płyny eksploatacyjne. W przeciwnym wypadku może dojść do nadmiernego zużycia wybranych podzespołów, a w skrajnych przypadkach do ich uszkodzenia. Zatem o czym należy pamiętać?

Docieranie nowego silnika – najczęstsze błędy

Zakup nowej maszyny lub wymiana silnika zawsze wiąże się z dużymi oczekiwaniami. Warto jednak wiedzieć, że w początkowym okresie jednostka napędowa nie może pracować pod zbyt dużym obciążeniem.

  • Pierwszy błąd popełniany przez właścicieli lub użytkowników nowych silników to zbyt intensywna eksploatacja. Pierwsze kilkadziesiąt motogodzin pracy jednostki napędowej to kluczowy moment, który może rzutować na kolejne lata. Z tego powodu praca w maksymalnym zakresie obrotów jest wysoce niewskazana.
  • Kolejnym często popełnianym błędem jest praca jednostki na zbyt niskich obrotach. Nowy silnik Cummins nie powinien pracować na bardzo niskich obrotach w trakcie docierania. Z jakiego powodu? Przede wszystkim ze względu na niskie ciśnienie oleju, który może nie docierać na czas do wszystkich podzespołów tego wymagających.
  • Trzeci, często popełniany błąd to praca silnika na stałych obrotach. Nowa jednostka napędowa nie powinna być docierana w taki sposób, ponieważ grozi to zbyt szybką eksploatacją podzespołów.

Jak widać, można popełnić wiele błędów w trakcie użytkowania nowego silnika. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać procedur określonych przez producenta.

Nowy silnik Cummins – jak z nim postępować?

Przed pierwszym rozruchem należy dokładnie sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych. Podczas rozruchu trzeba kontrolować ciśnienie oleju oraz temperaturę, a oprócz tego obserwować czy nie ma żadnych wycieków. Jeżeli wszystko przebiega bez zakłóceń, docieranie silnika przez pierwsze kilkadziesiąt godzin powinno odbywać się w zmiennym zakresie obrotów.

  • Pracę nowego silnika Cummins warto podzielić na etapy, które zakładają stopniowe zwiększanie obrotów jednostki napędowej. Dzięki takiemu podejściu olej trafia do wszystkich elementów, które wymagają smarowania.
  • Dodatkowo, w początkowej fazie silnik nie może pracować pod obciążeniem, ponieważ często doprowadza to do nadmiernej eksploatacji podzespołów. Dopiero w kolejnych etapach silnik może być poddawany obciążeniu, jednak musi to następować stopniowo.
  • Po przepracowaniu odpowiedniej liczby motogodzin warto wymienić płyny eksploatacyjne, w tym olej. Należy używać wyłącznie płynów rekomendowanych przez producenta, ponieważ charakteryzują się parametrami odpowiednimi dla konkretnej jednostki napędowej.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące ilości, rodzaju, jakości płynów i olejów znajdują się w instrukcji obsługi. Należy się z nimi zapoznać i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować ze sprzedawcą.

Korzyści wynikające z prawidłowego docierania silnika

Nowy silnik Cummins, który przeszedł prawidłową procedurę docierania wyróżnia się zdecydowanie dłuższą żywotnością niż modele, o które nie zadbano w ten sposób. Dodatkowo, taka jednostka napędowa jest zdecydowanie mniej awaryjna. W praktyce oznacza to niższe koszty eksploatacyjne. Kupując nowy silnik Cummins od sprawdzonych firm możemy liczyć na pomoc na każdym etapie eksploatacji, wliczając to docieranie jednostki napędowej.

Przewiń do góry