Na czym polega działanie turbosprężarki?

Turbosprężarka to jeden z najważniejszych elementów silnika. Została wyprodukowana w 1938 r. przez szwajcarską firmę zajmującą się wytwarzaniem pojazdów użytkowych – Swiss Machine Works Saurer. Choć zasada jej działania pozostała niezmienna, współcześnie produkowane modele różnią się od swych pierwowzorów pod względem efektywności i sprawności, o czym przekonuje m.in. turbosprężarka Cummins. Na czym polega działanie urządzenia? Po co się je stosuje w silnikach i jaki model wybrać?

Budowa i działanie turbosprężarki w telegraficznym skrócie

Trudno wyobrazić sobie działanie silnika spalinowego bez turbosprężarki. Jak zostało wspomniane, to jeden z jego najważniejszych elementów. Stosuje się go po to, by zwiększyć moc silnika. Napędzana gazami wylotowymi z silnika turbosprężarka zwiększa ilość powietrza dostarczanego do cylindrów. Dzięki temu jednostka napędowa jest w stanie osiągać większą moc.

Uszkodzona turbosprężarka może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia silnika. Dlatego tak istotną kwestią jest dbanie o to, aby była ona w dobrym stanie technicznym. Kiedy pojawi się usterka, regeneracja elementu nie zawsze jest możliwa. Bywa również, że proces naprawy jest na tyle kosztowny, iż lepiej sięgnąć po nowy egzemplarz. Wśród godnych polecenia modeli często pojawia się turbosprężarka Cummins. To wysokiej jakości sprzęt, który charakteryzuje się wysoką sprawnością działania i długą żywotnością.

Niezależnie od marki każda turbosprężarka jest zbudowana podobnie. Wyróżnić można dwa jej główne elementy – turbinę oraz sprężarkę. Są one wyposażone w wirniki, które łączą się ze sobą wałem. Dodatkowo każda ze stron jest zabudowana kadłubem w kształcie ślimaków. Scala je kolejny – środkowy – kadłub. Na tym jednak nie koniec. W skład turbosprężarki wchodzą także:

  • pierścienie uszczelniające,
  • łożyska ślizgowe,
  • łożyska oporowe,
  • kanały olejowe.

Jak więc widać, turbosprężarka zawiera wiele elementów, które podlegają naturalnemu zużyciu i mogą ulec zniszczeniu. Dodatkowo duże przeciążenia, jakim są poddawane, i praca w trudnym środowisku nie sprzyjają ich żywotności. Żeby uniknąć nieprzyjemności, warto mieć to na uwadze i dokonywać regularnych przeglądów oraz napraw sprzętu.

Turbosprężarka – jak działa? Jaki model wybrać?

Jak zostało wspomniane, to gazy wylotowe silnika napędzają turbosprężarkę. W pierwszej kolejności przepływają one przez wirnik turbiny i wprowadzają go w ruch obrotowy. Następnie ruch obrotowy jest przekazywany przez wał na wirnik sprężarki. Element ten spręża powietrze wpadające przez dolot i filtr.

W dalszej kolejności powietrze trafia do kolektora dolotowego lub intercoolera. W przypadku większości samochodów bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz. W intercoolerze rozgrzane sprężaniem powietrze jest chłodzone, a dopiero potem wprowadzane do komory spalania.

Podsumowując, dzięki pracy turbosprężarki do cylindrów w silniku dostaje się większa ilość powietrza. Dzięki temu jednostka napędowa może osiągnąć większą moc. Pozwala to nie tylko zmniejszyć zużycie paliwa, ale również redukuje ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Jeżeli zależy Ci na długiej żywotności sprzętu, turbosprężarka Cummins spełni Twoje oczekiwania. To wysokiej jakości produkt, który jest dostosowany do działania w warunkach dużego obciążenia. Charakteryzuje się wytrzymałością i wysoką sprawnością działania. Do jego produkcji wykorzystano trwałe podzespoły, co jest gwarancją efektywności i długiego działania.

Przewiń do góry