Pompa paliwa CAPS

Pompa paliwa CAPS – kiedy trzeba ją wymienić?

Zastosowanie pomp z układem paliwowym CAPS jest bardzo szerokie. Montowane są one między innymi w kombajnach, maszynach budowlanych, a także w ciągnikach rolniczych. Zapewniają sprawne działanie i wysoką wytrzymałość mechaniczną. Nawet one jednak mogą ulec poważnym awariom, przez które konieczna będzie ich wymiana.

Oczywiście w takich sytuacjach należy działać bardzo szybko. Bagatelizowanie problemu nieprawnej pompy paliwa może bowiem skończyć się bardzo źle. Późniejsze naprawy pochłoną znacznie więcej środków, czasu i nerwów.

Najczęstsze przyczyny usterek pompy paliwowej CAPS

Mówimy o elemencie, który jest niezwykle intensywnie eksploatowany. Pompa cały czas zmaga się ze sporymi obciążeniami, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że po pewnym czasie pojawia się ryzyko jej uszkodzenia. Do najpopularniejszych awarii dochodzi przede wszystkim z powodu:

  • pęknięcia zmęczeniowego – dochodzi do niego zazwyczaj wtedy, gdy pompa ma już swoje lata. Jest to typowy objaw zużycia sprzętu,
  • przeciążenia membrany – powody wystąpienia tej usterki mogą być różne. Czasem związane jest to z nieprawidłowym montażem pompy, innym razem z nieodpowiednim wykorzystaniem pojazdu lub też z wiekiem urządzenia,
  • zanieczyszczenie zbiornika – w sposób zdecydowany utrudnia to prawidłową pracę pompy, a także zwiększa ryzyko jej uszkodzenia.

Do najczęstszych objawów uszkodzonej pompy paliwowej należą trudności w uruchomieniu pojazdu. W skrajnych przypadkach jest to po prostu niemożliwe. A jeśli nawet się to uda, pojawiają się problemy z przepływem paliwa w silniki, co z kolei wiąże się z jego nieprawidłowym funkcjonowaniem.

Pompa paliwa CAPS – własnoręczna naprawa czy wymiana?

Niektórzy kierowcy, a także właściciele wspomnianych wcześniej maszyn, decydują się na zlikwidowanie usterki na własną rękę. W jaki sposób? Na przykład poprzez użycia specjalnej folii bądź taśmy, która ma „załatać” pompę. Jak można się domyślić, jest to rozwiązanie, które zapewni spokój na bardzo krótki czas.

Chcąc więc mieć pewność, że pojazd będzie funkcjonował w sposób prawidłowy, trzeba zdecydować się na wymianę pompy. Jest to sposób nie tylko na przywrócenie jego sprawności, ale też na wyeliminowanie ryzyka kolejnych, znacznie poważniejszych awarii. Jazda z uszkodzoną pompą często kończy się zniszczeniem całego silnika. To zaś wiąże się z ogromnymi wydatkami na naprawę bądź wymianę. Początkowe oszczędności dość szybko mogą więc okazać się wyłącznie teoretycznie.

Jak wymienić pompę paliwa CAPS?

Skoro wiemy już, kiedy należy się tym zająć i dlaczego nie warto tego odkładać, możemy przejść do opisania samego procesu wymiany. Jak łatwo się domyślić, na początek trzeba poszukać kompatybilnej pompy – nowej lub używanej.

Sama wymiana może okazać się trudniejsza, niż nam się wydaje. Zwłaszcza bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego właśnie powodu warto zainteresować się usługami świadczonymi przez profesjonalistów. Zajmują się oni nie tylko wymianą pomp, ale też ich serwisowaniem oraz naprawianiem.

Najlepszym wyborem będą, rzecz jasna, firmy uznane na rynku. Mają one dostęp do wszystkich niezbędnych części, a także specjalistycznego wyposażenia, które pozwoli na sprawną i szybką realizację zarówno wymiany, jak i innych czynności.

Co więcej, liczyć możemy również na fachowe doradztwo. Okaże się ono niezwykle potrzebne zwłaszcza podczas wyboru odpowiednich elementów. Korzystając z wiedzy i doświadczenia, fachowców, jesteśmy w stanie dokonać prawidłowego wyboru, gwarantującego pełną sprawność używanych maszyn.

Przewiń do góry