cummings stoisko

Cummins – historia firmy

Cummins Inc. jest światowym liderem w konstruowaniu i produkcji silników wysokoprężnych. Dodatkowo w swojej ofercie posiadają układy napędowe, po które chętnie sięgają producenci ciężarówek, autobusów, maszyn budowlanych, maszyn rolniczych oraz przemysłowych i kolejowych. Nie wykluczają produkcji sprzętu morskiego oraz wojskowego. Jest to korporacja składająca się z różnych jednostek biznesowych – wzajemnie się uzupełniających, które zajmują się projektowaniem, produkcją, dystrybucją oraz serwisem różnych silników, w tym Diesla i na gaz ziemny.

Siedziba firma Cummins znajduje się w Columbus w stanie Indiana w USA. Obsługuje jednak klientów z różnych części świata. Co najmniej 190 państw, poprzez sieć stanowisk własnych firmy (ok. 600) i niezależnych dystrybutorów (ok. 7400 lokalizacji dealerskich). Łącznie korporacja Cummins zatrudnia około 55000 pracowników na całym świecie.

Początki firmy Cummins

Firma Cummins Engine Company została złożona w Columbus 3 lutego 1919 r. przez dwie osoby: Williama Glantona Irwina – bankiera i inwestora oraz przez Clessiego Lylego Cumminsa – lokalnego mechanika, samouka – wynalazcę. W 1908 r. Irwin trafił do warsztatu Cumminsa i tak zaczęła się ich współpraca.

Cummnis, dzięki kontaktom rządowym, w okresie I wojny światowej prowadził bardzo dobrze prosperujący warsztat. Wtedy też uświadomił sobie, że silniki wysokoprężne są przyszłością, głównie ze względu na niskie ich niskie zużycie paliwa, ale też niezawodność i trwałość.

Sprzedaż silników Cummins – początki

Pierwszy silnik firmy Cummins o mocy 6 KM został wyprodukowany w 1919 r. Stacjonarny, czterosuwowy model wymagał jednak dopracowania, czym zajął się inżynier H.L. Knudsena. Razem z Clessie Cumminsem opracowali nowy projekt silnika, który posiadał oryginalne rozwiązania, w tym m.in. nowy układ paliwowy.

Obecnie firma Cummins produkuje nie tylko silniki wysokoprężne o mocach od 18 do 3500 KM, ale też silniki na sprężony gaz ziemny i agregaty prądotwórcze do 2700 kVA, a także różne technologie i komponenty silnikowe z nimi związane, w tym elementy układów paliwowych, układy kontrolne czy układy filtracyjne. Silniki wysokoprężne firmy Cummins dostarczane są wraz z układami dolotowym i wydechowym.

Sprzedaż silników Cummins w Polsce

Produkcję napędów alternatywnych firma Cummins rozpoczęła w 1990 roku. Od 2001 roku w tym zakresie współpracuje z firmą Westport Innovations. Spółka Cummins Westport Inc., która ma 50% udziałów, stacjonuje w Vancouver w Kanadzie. Do jej zadań należy opracowywanie i sprzedaż silników zasilanych paliwami alternatywnymi.

Obecnie Cummins Westport sprzedaje trzy rodzaje silników – B, C i L, które są przystosowane do spalania gazu ziemnego. Korzystają one z układu LBSI o mocy maksymalnej do 235 kW (320 KM). Wszystkie układy są produkowane w zakładach Cummins, znajdujących się w Rocky Mount w Karolinie Północnej.

Choć większość pracowników Cummins zatrudnionych jest w USA, to jednak firma posiada swoje fabryki, a także magazyny części zamiennych na całym świecie. Ich jednostki chętnie są stosowane przez europejskich producentów m.in. maszyn przemysłowych czy autobusów, w tym również z Polski.

Cummins Ltd. Sp. z o.o. oddział w Polsce sprzedaje silniki wysokoprężne i gazowe – od 37 do 3281 kW. Znajdują one szerokie zastosowanie w:

  • ciężarówkach, autobusach i autokarach,
  • maszynach przemysłowych, budowlanych i rolniczych,
  • lokomotywach i autobusach szynowych,
  • statkach, okrętach, a także jachtach i łodziach motorowych,
  • maszynach górniczych.

Ponadto Cummins Poland wspiera lokalnych dealerów na rynkach Estonii, Litwie oraz Łotwie.

Przewiń do góry